KEDİLERDE TASMA KULLANIMI


Kedileriniz için tasma kullanımı minik dostlarınızın güvenliği için son derece önemlidir. Kedinizin kaybolması durumunda tasma yardımıyla daha kolay bulunabilir. Bununla birlikte kediler için tasarlanan tasmalar genellikle hareket ettikçe ses çıkaracak şekilde zilli olmaktadır. Aynı zamanda kedinize tasma takmak için belli bir sebebinizin olmasına gerek de yoktur. Kedinize yakıştırdığınız için bile kedi tasması tercih edebilirsiniz. Tercih edeceğiniz tasmanın, kedinizin rahat edebileceği malzeme kullanılarak üretilmiş, dayanıklı ve esnek bir tasma olmasına da dikkat etmenizi öneririz. Kediniz için tasma seçerken, tasmanın çok gevşek ya da sıkı olmamasına da ayrıca dikkat etmelisiniz. Tasmanın yanlarından parmaklarınızın rahatça girebileceği kadar bir boşluk olması uygundur. Böylece minik dostunuzun güvenliğini sağlarken, rahatça hareket edip nefes alabileceği bir ortamı da sağlamış olacaksınız.
 

Kedi Tasmasının Önemi

Minik dostlarınızın can güvenliği için tasma kullanımı son derece önem taşır. Tasma kullanımı, dışarıda bulunan tehlikelere karşı kedilerinizi korumak için en etkili yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkar. Dostunuzla normal zamanlarda sokakta dolaşmanız veya onun tek başına sokakta olması birçok açıdan tehlikeli olabilir. Arabalara ve etraftaki diğer hayvanlara karşı kontrolün sizde olmasını sağlayacak kedi tasmaları, kedinizin sağlığı ve güvenliği açısından önemlidir. Her ne kadar istemesek de zaman zaman kaybolma durumları yaşanabilir. Bu gibi durumlardan kolayca kurtulmak için kedinizin tasmasına isminizi, numaranızı ve adresinizi yazabilirsiniz. Tasma seçerken önemli bir nokta da tasmanın güvenilir olması ve herhangi bir yere takıldığında kolay açılabilir olmasıdır. Köşeli, keskin ve sert malzemelerden üretilmiş tasmalar kedilerinize rahatsızlık verebileceğinden tercih edilmemelidir.

Alışma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Minik kedi dostlarınızı tasma alıştırmak başlarda size zor gelebilir. Kedinizin yavruyken tasma kullanımına alışması yetişkin kedilere göre daha kolaydır. Bu sürece kediniz için ne kadar erken başlarsanız o kadar kolay ve hızlı olacaktır. Kedinizin tasmaya tam olarak alışması için ödül sistemini kullanabilirsiniz. Gün içinde tasmayı takıp çıkararak bu hareketi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Sonrasında kullanacağınız kedi ödül mamaları ile kedinizde tasma kullanma alışkanlığını pekiştirebilirsiniz. Ödül mamaları ile bir süre sonra ona bu alışkanlığı kazandırmanız oldukça kolay olacaktır. Ödül mamaları dışında tasmaya biraz kedi otu sürmeniz kedinizin alışma sürecini hızlandıracaktır. Tasma alışma sürecinde kedinizi iyi takip etmeniz gerekir. Gözlemlerinizle kedinizin davranışlarını ve tepkilerini ölçebilirsiniz. İlk tasma takma sürecinde kedinizi yalnız bırakmayarak onu destekleyebilirsiniz. Eğer kediniz gerçekten tasma takmak istemiyorsa psikolojisini kötü etkilemeden onu zorlamamanızda da fayda vardır. Alışma süreci için minik dostunuza zaman tanımanız, bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmasına da yardımcı olacaktır.


Bu yazımızda kedileriniz için tasma kullanımı ve alışma sürecinde dikkat etmeniz gereken konulara değindik. Kedi tasmaları sayesinde kedinizi tehlikelere karşı güvenle koruyabilir, onunla rahatça gezintilere çıkabilirsiniz.

24.6.2021

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.