KÖPEK KISIRLAŞTIRMA İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Bir köpek sahiplendiyseniz onunla ilgili tüm sorumlulukları da üstlenmeye hazırsınız demektir. Köpeğinizin sağlıklı gelişimi için doğru mama seçimi, bakımı, oyun oynamasına ve sosyalleşmesine sunacağınız katkı gibi birçok alanda etkin görevler üstlenmeniz gerekir. Köpek dostunuz için alacağınız her karar büyük bir sorumluluk gerektirir. İşte köpek kısırlaştırma da bu büyük sorumluluk yüklü kararlardan biridir. Köpeklerde kısırlaştırma kapsamlı düşünülmesi gereken ve köpekleri birçok olumsuzluktan ve hastalıktan korumak gibi faydaları bulunan bir süreçtir.
Köpek kısırlaştırma ile ilgili tüm detaylara ulaşabileceğiniz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir; Köpeklerin Bakımı ve Banyosu Nasıl Yaptırılmalıdır?


Köpeğimi Kısırlaştırmalı Mıyım? Neden?Köpek kısırlaştırma, köpek sahiplerinin üzerinde çok fazla düşündüğü ve endişelendiği konuların başında gelir. Bu endişelerin birçoğu köpek kısırlaştırma ile ilgili yanlış bilgilerden kaynaklanır. Yapılan araştırmalar ve uzmanların tavsiyeleri gösteriyor ki köpeğinizi kısırlaştırdığınızda onu pek çok sağlık problemine ve yaşanabilecek çeşitli olumsuzluklara karşı korumuş olursunuz. Köpeklerde kısırlaştırma meme, yumurtalık ve rahim kanserlerini önleme, ileriki yaşlarda oluşabilecek sık idrara çıkma gibi sağlık problemlerinin önüne geçerken; evden kaça, saldırganlaşma, iştahsızlık ve agresif davranışlar sergileme gibi farklı davranış bozukluklarının oluşmasını da engelleyecektir. Bu nedenle köpek dostlarınızın kısırlaştırılması sağlıkları için son derece faydalı olacaktır.

Köpeklerde Kısırlaştırma Nedir? Kısırlaştırma AmeliyatıKöpeklerde kısırlaştırma; dişi köpeklerin yumurtalık ve rahimlerinin, erkek köpeklerde ise testislerin alınmasıyla oluşan, genel anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyondur. Bu operasyonla birlikte köpeklerin üreme fonksiyonlarının ortadan kaldırılması sağlanır. Köpek kısırlaştırma ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirildiği için öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

Köpeklerde Kısırlaştırma Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler
Köpeklerde kısırlaştırma işlemi ile köpeklerin üremesi fizyolojik olarak durdurulur. Kısırlaştırma süreci cerrahi bir işlem olduğu için öncesinde dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

-
Öncelikle köpeklerin tüm aşılarının tam olmasına dikkat edilmelidir.
-
Köpeklerin kısırlaştırma işlemi öncesinde 8 saat boyunca yiyecek ve içecek tüketmemeleri gerekir. 
-
Kısırlaştırma işlemi öncesi köpeklerin tuvalet ihtiyaçlarının giderildiğinden emin olunmalıdır.

Köpeklerde Kısırlaştırma Sonrası Neler Yaşanır?


Son derece basit bir operasyon olan kısırlaştırma işlemi sonrasında gerekli kontroller yapılarak köpeğiniz aynı gün içinde eve gelecektir. Köpeğinizin dinlenebileceği ve rahat edebileceği bir ortam hazırlamanız da oldukça önem taşır. Operasyon sonrası ilk 1-2 gün iştahsızlık görülebilir. Operasyon bölgesini her gün kontrol ederek olası bir enfeksiyon riskine karşı veteriner hekimi bilgilendirmeniz gerekir. Köpeklerde kısırlaştırma işlemi sonrası banyo en az 10 gün ertelenmelidir. Operasyondan sonra en az 1-2 hafta aşırı hareketlilik engellenmelidir. Erkek köpeklerde kısırlaştırma ameliyatı sonrası testosteron üretiminin kesilmesine bağlı olarak sakinleşme görülebilir. Fakat bu durumun her köpekte farklılıklar gösterebileceğini de unutmamak gerekir.

Bu yazımızda köpek kısırlaştırma ile ilgili detaylara yer verdik. Bu süreç hakkında tüm merak ettikleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi ve Sipariş için Tıklayın!

16.8.2021

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.