KÖPEKLERİN BAKIMI VE BANYOSU NASIL YAPILMALIDIR?

Köpeklerin banyo zamanlarından pek de keyif aldıklarını söyleyemeyiz fakat köpek banyosu ve bakımının sağlıkları üzerinde etkisi büyük. Köpek bakımı sayesinde, köpeğinizin cildinin ve tüylerinin sağlıklı olmasına, çeşitli mikrop ve parazitlerden arınmasına da yardımcı olmuş olursunuz. Banyo yaptırmadan önce köpeğinizin tüylerini tarayabilirsiniz. Kullanılacak suyun sıcaklığına dikkat etmeniz de tüy yapısını korumak üzerinde etkilidir. Köpeğinizi yıkadığınız süre boyunca onunla konuştuğunuz ses tonuna dikkat etmeniz ve şefkatli davranmanız sürecin daha keyifli geçmesi için de son derece yararlı olacaktır. Uygun köpek şampuanı kullanmaya ve hiçbir kalıntı kalmayana dek iyice durulamaya özen gösterin. Doğru malzeme ve teknik ve aynı zamanda da bol sevgi ile aslında bu sürecin ne kadar keyifli geçeceğini sizde göreceksiniz.

Köpek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Köpek bakımı, evcil hayvan sahiplerinin ya da bunu isteyenlerin ilk düşünmesi gereken konuların başında geliyor. Köpeğinize zarar vermeyecek doğru yöntem ve teknikleri kullanmak köpek bakımı için son derece önemlidir. Ayrıca köpek bakımında kuru yıkama ve bakım kesesi, tüy toplama eldiveni gibi uygun malzemeleri kullanmalısınız. Köpeğiniz, köpeklere özel taraklar yardımıyla iki veya üç günde bir taranmalıdır. Böylece köpeğinizi kirden, kepekten, ölü tüylerden arındırırken kan akışının da iyileşmesini desteklemiş olursunuz. Köpek bakımındaki bir diğer nokta olan yıkama, köpeğinizin cinsine göre değişiklik gösterir. Köpek banyosu için kullanılan bazı şampuanlar alerjik reaksiyona neden olabileceğinden köpeğiniz için en uygun şampuanı seçmeye dikkat etmeniz gerekir. Köpeklerinizin pati bakımına da özellikle dikkat edilmelidir. Uzayan tırnaklar zamanında kesilmelidir. Bunu özel tırnak makasları ile evde kendiniz de yapabileceğiniz gibi köpek bakım uzmanlarından da destek alabilirsiniz. Köpeğinizin kula bakımı da oldukça önemlidir. Uygun kulak temizleme solisyonları ile kulak bakımını da sağlayabilirsiniz.

Köpekler Nasıl Temizlenmeli?

Köpeğinizi temizlemek istediğinizde suyun sıcaklığına dikkat etmeniz gerekir. Çok soğuk veya çok sıcak su ile temizlemek köpeğinize zarar verebilir, ılık bir su bu iş için yeterli olacaktır. Köpek temizliğinde aslında amacımız köpeği yıkamak değil, tüy yapısını korumak ve  köpek tüy bakımına dikkat etmektir. Köpeğinizin tüylerini en az haftada bir, ortalama olarak da iki günde bir taramalısınız. Böylece tüylerin hava almasına ve kokunun giderilmesine yardımcı olmuş olursunuz. Hava alan tüylerden hem kötü kokuyu hem de ölü tüylerin vücuda yapışıp kalmasını önlemiş olursunuz. Tarama işlemi ile aynı zamanda tüylere yapışıp köpeğinize zarar verecek her şeyin önüne geçebilirsiniz. Bununla birlikte belirli sıklıklarla uygun bir köpek şampuanı yardımıyla köpeklerinizi yıkamanız köpek temizliği için yeterli olacaktır.

Köpekler, insanlarla sürekli etkileşim içinde olan ve insanların hayatında çok özel yeri olan canlılardır. Elbette, bir bebeği büyütmekten farksız olan evcil hayvan konusunda, dostlarınızın bakımına ve aranızdaki iletişime dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

24.6.2021

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.