YAVRU KÖPEKLERDE TUVALET EĞİTİMİ

Bizlerin can yoldaşı ve evlerimizin neşe kaynağı olan sevimli köpek dostlarımızın biz insanlardan hiçbir farkı yoktur. Onlarında bizler gibi sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebilmesi için temel gereksinimlerini karşılamamız gerekir. Örneğin, sevimli dostlarımızı günlük düzenli yürüyüşlere çıkarmalıyız. Köpekler gerçekten iyi bir zaman anlayışına sahiptirler. Bu yüzden onlar için program yapılmalıdır. Buna ek olarak, köpeğiniz ne kadar küçükse o kadar sık yürüyüşe çıkarmalısınız.
Yavru köpeğinizi belirli bir beslenme programı dahilinde beslemeniz ve gerekli durumlarda da ödüllendirmeniz gerekir. Bir davranışı kazandırmak için ne kadar çok ödüllendirirseniz, sevimli dostlarımız o davranışı o kadar sık gösterir. Sevimli dostlarımız için güvenilir alanlar temin etmeli ve en önemlisi de tuvalet eğitimini en iyi şekilde vermeliyiz. Tuvalet eğitimi sırasında, dostlarımız bizlere beden dilini kullanarak mesajlar vermeye çalışacaktır. Bu yüzden eğitim sırasında iyi bir gözlemci olmanız gerekir.

Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Köpeklerin en verimli öğrenme dönemi yavruluk dönemidir. Ne kadar erken yaşta onu sahiplenirseniz o kadar çok şey öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Hayvanlar çoğu şeyi taklit etme yeteneklerini kullanarak öğrenirler ancak evde beslediğimiz hayvanlara bizler eğitim vererek belli alışkanlıklar kazandırabiliriz.
Yavru köpeklerin yavruluk döneminde bilinçleri, yeteri kadar kuvvetli değildir. Yaklaşık 3 aylık olan köpekler tuvalet eğitimini tam olarak algılayabilecek aşamaya gelmiş olurlar. Bu zamanlama köpeğinizin erken dönemde tuvalet eğitimini tamamlaması açısından önemlidir. Sevimli dostlarımızın tuvalet eğitimleri çok kolay olmayacaktır. Bu süreç sabır gerektirir. Bu süreçte mutlaka onlara sevgi ve şefkatle yaklaşın.

Tuvalet eğitimine başlamadan önce onlara güvenilir bir alan oluşturmanız gerekir. Bu alanda istedikleri zaman uyuyabilmeli, oyun oynayabilmeli ve beslenebilmelidirler. Ayrıca burada; sevimli dostlarımızın su kabı, mama kabı, oyuncakları, yatağı ve hijyen açısından tuvalet eğitim pedi bulunması oldukça önemlidir.Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeklerde tuvalet eğitimi; iç mekân tuvalet metodu ve dış mekân tuvalet metodu olmak üzere ikiye ayrılır. Öncelikle köpeğinize hangi eğitim metodunu uygulayacağınıza karar vermelisiniz. Eğer iç mekân yani evde tuvalet eğitimi verecekseniz, onlara bir yer belirleyin. Tuvalet ihtiyacını gidermek için gideceği yerin orası olduğunu zamanla kavrayacak ve eğitim başarı ile sonuçlanacaktır. Ev içinde bu alana karar verirken, hijyen kurallarını göz önünde bulundurmayı unutmayın!

Sevimli dostunuz tuvalet ihtiyacını ilk zamanlarda doğru yerde gideremeyecektir. Bu yüzden tuvalet pedlerini belirli yerlere yerleştirmeniz gerekir. Tuvalet ihtiyacını artık doğru giderdiğinde onu köpek ödül mamaları ile ödüllendirmeniz gerekir. Bu ödül ile ona doğru bir davranış yaptığını belirtmiş olursunuz. Bu şekilde, sevimli dostunuza tuvalet eğitimini tamamlaması için liderlik etmiş olursunuz.

Köpeğimin Tuvaletinin Geldiğini Nasıl Anlarım?

Tuvalet eğitiminin en zor aşamalarından biri de köpeğinizin tuvaletinin geldiğini anlamaktır. Çok iyi bir gözlemci olmalısınız çünkü köpeğiniz hareketleri ile sizlere çok şey anlatacaktır. Sahiplendiğiniz ilk anlardan itibaren artık sizin çocuğunuz gibi olur. Belli bir süre sonra köpeğinizin bakışlarından dahi ne istediğinin anlayabilirsiniz ancak bu aşamaya gelene kadar köpeğiniz belirli davranışlar ve hareketler ile sizlere mesajlar verecektir. Örneğin, köpeğinizin havlaması, koklaması, daireler çizmesi, ağlaması ve kapıyı tırmalaması tuvalet ihtiyacının olduğunu gösterir.
 

Tuvalet Kazaları Nasıl Engellenir?

Tuvalet eğitimine başladıktan sonra köpeğiniz bu eğitimi tamamlayana kadar muhakkak istenmeyen durumlar meydana gelecektir. Bu durumda, bir sonraki sefere aynı hatanın meydana gelmemesi için doğru davranışı sergilediğinde onu ödüllendirin. “Aferin” gibi övgülerde bulunun. Ödüle tekrar sahip olabilmek için bir sonraki sefere tuvalet ihtiyacını doğru yerde giderecektir.

Köpeklerin öğrenme süreçleri birbirinden farklı olabilir. Bu durum öğrenemeyeceği anlamına gelmez. Bu süreçte sabırlı, planlı ve disiplinli olmaya özen gösterin.

Cadde Mama olarak bizim amacımız size en iyi hizmeti sunmak. Hizmetlerimizden faydalanmak ve daha fazla bilgilendirici içerik için bizi takip edin.29.5.2021

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.